sobota, 10 Wrzesień 2016

Piwniczka na wino #36

blog

Trudno to miejsce nazwać piwniczką, to z pewnością piwnica na wino. Taką piwnicę mógł posiadać Radziwiłł albo Zamojski. Mamy tutaj beczki pełne wina, butelki są pewnie w innej części piwnicy. To absolutnie unikalne miejsce. Kamień i gotyckie łuki prezentują się majestatyczne.

Ale widzimy także karafki do dekantowania wina, które stoją wprost na kamiennej posadzce. Po prawej stronie kameralny stolik i butelka; wnioskujemy, że w tej piwnicy na pewna są także wina butelkowane, a nie tylko wino z beczek.

Oświetlenie klasyczne, czyli ze świec, kandelabrów, itd. Chociaż ta jasna ściana w głębi wskazuje, że zastosowano oświetlenie elektryczne, ale w taki zamaskowany sposób, który służy budowaniu nastroju. Uwagę zwraca chłodna szarość. To potęguje wrażenie, ale przenosi w epokę średniowieczną, do klasztornej piwnicy. Po wypiciu gąsiora wina lepiej uprawiało się scholastykę…

Po takiej piwnicy można się przechadzać z kieliszkiem wina. Ale właśnie, co my wypijemy w takiej piwnicy? To musi być szczególne wino. Wydaje nam się, że czerwone wino będzie odpowiednie. Kiedyś piliśmy czerwone wino, które będzie odpowiednie do tej piwnicy…

Clos Martinet 2005.

Producent, to jeden z liderów regionu Priorat. Wino to 5-szczepowy kupaż, wysoko oceniane, w okolicach 95 punktów. My także oceniliśmy go podobnie. Spodobała nam się jego krwistość, a także czereśniowy aromat, chociaż także porzeczkowy z dodatkiem ciemnych owoców. Bukiet dość złożony, co zawsze jest zaletą wina. Dostrzegliśmy także bordoską stylistykę, do Bordeaux nie jest daleko z Barcelony. Dwie cechy wina należy osobno podkreślić, z jednej strony aksamitność, a z drugiej intensywność. Do tego długie ze wspaniałym finiszem.

Opisując to wino podajemy przepis na wino doskonałe, bo to wino ociera się o doskonałość właśnie. Ale takie wino należy pić w takich miejscach jak prezentowana piwnica. W tej piwnicy także zauważamy niezwykłość; surowość ścian i posadzki z jednej strony, a z drugiej ozdobne kolumny i łuki sklepienia. Tworzy to zbalansowaną całość, ale i prezentowane wino jest zbalansowane, wszystkie elementy są we właściwej proporcji.

DUE

Jedna odpowiedź do “Piwniczka na wino #36”

  1. jaro pisze:

    Jeżeli to piwnice Radziwiłłów, to w beczkach powinien być węgrzyn.

Dodaj komentarz