sobota, 1 październik 2016

Architektura winiarska #16 – DARIEN

blog

Dawno nie przedstawiliśmy ciekawej winnicy w ramach cyklu – architektura winiarska. To szesnasta prezentacja. Tym razem prezentujemy obiekt z Rioja, czyli Bodegas Darien. Kiedyś prezentowaliśmy zjawiskową Ysios, tym razem równie spektakularny obiekt Darien. Bryła budynku ma asymetryczną budowę, przykuwa uwagę. Oko szuka jakieś prawidłowości, nie bardzo ją znajduje, dlatego kolejny raz „skanuje” budynek. To oczywiście intencjonalny zabieg architekta Jeseusa Marino Pasuala.

Sterylna biel i zielone winnice dobrze kontrastują. Do tego czerwone logo winnicy. W winnicy produkuje się głównie czerwone wina.

Różowy kolor nieba zastanawia. Gdzieś już widzieliśmy podobną różowość nieba o zachodzie słońca…


Biały, abstrakcyjny budynek, w tle niebo, umiejętne oświetlenie, to tworzy intrygującą całość. I jeszcze te 3 cyprysy… Przypomniał nam się widok winnicy Antinori, także z różowym zachodem słońca.


To jest to samo ujęcie budynku, ale za dnia. To obiekt winnicy, a nie kliniki dla bogaczy. Posadzono jednak 4 cyprysy…


Często beczki stają się elementem wystroju, to widzieliśmy w kilku wcześniej prezentowanych winnicach. Stelaże sufitu w taki sposób oświetlone nadają powagi temu wielkiemu holowi, który w istocie jest atrium dla beczek.


Można także zobaczyć kolekcję dzbanów i gąsiorów na wino. To chyba jedyna taka kolekcja na świecie.


Stylowe wnętrze. Biel i czerń. Minimalizm i geometria. Dziwacznie zawieszone metalowe lampy, to także interesujące rozwiązanie. Z tego miejsca można obserwować winnice, oczekując na degustację.

Można także udać się do eleganckiej restauracji. Wszystko to mieści się w jednym budynku winnicy.

DUE

Dodaj komentarz