sobota, 4 czerwiec 2016

Architektura winiarska #14 – PORTAL

blog
Modernistyczna architektura może być kameralna. Widzimy konstruktywny dobór barw budynku. Kamienne fundamenty i ceglasta nadbudowa na tle zielonych winnic prezentują się bardzo ładnie. Czuć sierpniowy upał.


Futurystyczne ujęcie. Czemu służą druty nad szarym murem? Trochę to przypomina … blok więzienny. Szarość i pomarańczowość to plastyczne połączenie. Chociaż pomarańczowe drelichy nosili więźniowie w Guantanamo… Zagadkowy człowiek, pewnie czeka na degustację. Nie jest to klawisz, przecież to budynek Quinta do Portal.


Zdjęcie poniżej prezentuje ceglasto-pomarańczowy budynek na tle soczystej zieleni. Jest ładnie. I jeszcze budynek z innej perspektywy…

Teraz możemy wyobrazić sobie całość koncepcji. Mury są ważnym elementem całości. Zatem skojarzenie z więzieniem nie jest bezzasadne.

Zajrzyjmy do wnętrza piwnic…


Jest w tym wnętrzu, tak sfotografowanym coś magnetycznego, czuje się siłę geometrii, proporcji. Jest także tajemnica. Dwa wejścia boczne wskazują, że jest to magazyn. Zdjęcie niżej wskazuje, że jest to loża dla beczek.Tak, to jest także budynek Quinta do Portal. Zgoła inne klimaty. Nie mamy już żadnych skojarzeń z więzieniem, a raczej z ekskluzywną hacjendą. Rozbudowany ganek robi spore wrażenie w takim oświetleniu. W zasadzie to ten piętrowy ganek jest sercem budynku, który jest hotelem winiarskim Casa das Pipas należącym do Quinta do Portal.


Poniżej stylizowane pomieszczenie budynku winnicy, a może hotelu. Można tutaj wypić kieliszek wina, można rozegrać partię szachów, można studiować. Można łączyć różne aktywności.


Projekt winnicy stworzył Alvaro Siza Vieira – laureat Nagrody Pritzkera  z 1992 roku.

DUE

Dodaj komentarz