sobota, 21 maj 2016

Architektura winiarska #12 – RIBERA

blog
To jest budynek Konsorcjum Winiarskiego regionu Ribera del Duero w Hiszpanii, projekt Estudio Barozzi Veiga. Duża siła czarnobiałego zdjęcia. Kadr, jak z filmu Tarkowskiego. W tym budynku ważą się losy winiarstwa regionu. Pije się tutaj wiele różnych win, wydaje się werdykty. Takie miejsce wymaga oryginalnej architektury.


Tradycja często sąsiaduje z nowoczesnością. Po lewej stronie tradycja, po prawej dziwne bryły, a w środku budynek z dwoma portalami, jeden w stylu romańskim, a drugi gotycki. Tak chyba jest, a jeżeli tak, to jest to pewna prowokacja. A może symbol dużej różnorodności win?


Tak wygląda modernistyczna część zabudowy. Trochę to przypomina bunkry wału atlantyckiego. Zwracają uwagę te okrągłe otwory, które pełnią rolę okien. Ciekawe rozwiązanie. Tak te okna prezentują się od środka budynku.


Z okien można obserwować widok na cały region. Zwolennicy higienicznej bieli powinni być zachwyceni. Ona doskonale kontrastuje z czerwienią Tempranillo. Tak to jest pomyślane właśnie.


Budynek nocą prezentuje się tajemniczo. Oświetlone pomieszczenie do degustacji wygląda zjawiskowo. Inne wnętrze także prezentuje się kosmicznie.


No cóż, teraz proponujemy otworzyć butelkę czerwonego wina z Ribera del Duero. Właściwym wyborem jest realizacja czołowego producenta regionu – Emilio Moro. Na przykład butelka Valderramiro jest odpowiednia do przemyśleń na temat architektury winiarskiej tamtejszego konsorcjum winiarskiego.

DUE

Jedna odpowiedź do “Architektura winiarska #12 – RIBERA”

  1. jaro pisze:

    Kółka w budynku coś symbolizują. Tylko co?

Dodaj komentarz