sobota, 7 maj 2016

Architektura winiarska #10 – OPUS ONE

blog
Dotychczas opisywaliśmy wyłącznie europejskie budynki winnic. Tym razem zaprezentujemy ciekawy budynek znanej winnicy z USA. Opus One to emblematyczna winnica Napa Valley. Ona ma coś jednak współnego z Francją, z Bordeaux poprzez osobę barona Rothschilda, współtwórcę wina o nazwie Opus One. Ciekawe zdjęcie, przedstawiające główne wejście, wjazd. Kolor kamienia jest zsynchronizowany z odcieniem nieba, a szczególne chmur cirus, i ich lekkim różowym odcieniem. Poniżej cały budynek doskonale wkomponowanyw dolinę.


Ten obraz nawiązuje do okolicy i budynku winnicy Cheval blanc, która prezentowaliśmy wcześniej. Tam widzieliśmy trawnik na dachu, tutaj jest podobnie, chociaż trochę inaczej. W przedpołudnie wiosną szczególnie prezentuje się zieleń.


Wieczorem pojawia się wcześniej przywołana różowość. Trawniki maskują budynek i wkomponowują go w okoliczności przyrody. To świadomy i skuteczny zabieg. Na zdjęciu niżej front budynku, prezentuje się okazale.

Światło dolne nadaje plastyczny i elegancki rys frontowi. Przykuwa także symetria bryły, chociaż bardziej pasuje określenie: skrzydeł i gniazda. Wszystko w granatowo-szafirowym tle. Poświata zachodu słońca po lewej stronie daje nadzieję, że … znowu wzejdzie słońce nad doliną.

Inne ujęcie wejścia także jest ciekawe.


Tutaj skrzydła wejścia są jakby mniejsze. Budynek wydaje się kameralny.


Ośnieżone wzgórza prezentują się dumnie. Budynek wtopiony jest w otoczenie.

Widok z portalu. Winnice prezentują się dobrze.

Zajrzyjmy do środka…


Wnętrze i schody przypominają trochę architekturę Antinori, ale tylko trochę. 360 stopni i wyjście na zewnątrz to ciekawe rozwiązanie.

Tutaj jest miejsce do degustacji. Obszerne, kameralne. Duże okna a z nich widok. No właśnie, nie wiadomo co można obserwować z okien. Jeżeli mamy do wyboru beczki w piwnicy i zieloną winnicę, to wybieramy beczki i piwnicę. Nie będziemy wyjaśniać dlaczego, chociaż zrozumiemy wybór zielonej winnicy.

Tak prezentują się butelki w trzech rozmiarach. Tym razem bez namysłu wybieramy pierwszą z prawej.

Projekt budynku winnicy opracowany przez Scotta Johnsona i Fain&Pereira. Budynek oddano do użytku w 1991.

 

DUE

Jedna odpowiedź do “Architektura winiarska #10 – OPUS ONE”

  1. bachu pisze:

    Ładne tereny, ładny budynek, a wino podobno bardzo dobre. Szkoda, że nie tanie.

Dodaj komentarz