sobota, 5 marzec 2016

Architektura winiarska #1 – ANTINORI

blog
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy przedstawiać budynki winnic. Będziemy wybierać takie obiekty, które naszym zdaniem są wyjątkowe, a nawet spektakularne. Prezentujemy pierwszy odcinek.

Piękne zdjęcie. Obraz, jak z Odysei kosmicznej Kubricka. To projekt Archea Associati, znanego architekta z Florencji wykonany dla Antinori, winiarskiego giganta z Toskanii. Ślimak wkomponowany w zachód słońca robi wrażenie. No i ta delikatna różowość

Czy taka architektura nie determinuje sposobu wytwarzania wina? Czy może to wpływać na smak wina? To retoryczne pytania. Ale dobrze aby tak było, zamknąć taki krajobraz w butelce Chianti Classico. To byłoby prawdziwe osiągnięcie. Moderna wtopiona w tradycje. To dobre przesłanie. Dawno nie piliśmy wina od Antinori, ale to skłania do sięgnięcia po wino tego znanego producenta.

Przyjrzyjmy się dokładniej ślimakowi, chyba kluczowej i emblematycznej części budynku winiarni Antinori. 4 zwoje schodów i maszt. Maszt, a w zasadzie żądło ślimaka. Perwersyjne połączenie. Niektóre najlepsze Chianti Classico oferują kwasowe ukłucie, które początkuje długi finisz wina. Może to żądło jest symbolem właściwej kwasowości wina? Takie obrazy skłaniają do kreatywnych spekulacji.

Schody pnące się w górę, to także symbol – ciągłego podnoszenia jakości. A może także to także alegoria mistycznych schodów do nieba? A może jednak wieży Babel. Krótko mówiąc: Associati miał wyobraźnię.

Budynek wczesną nocą prezentuje się równie okazale, co o zachodzie słońca. Szafirowe niebo, to właściwe tło dla spirali i łuku. Widzimy także czarne dziury, w których nie tyle załamuje się czasoprzestrzeń, co dzień z nocą nad toskańskimi wzgórzami. Nic, tylko otworzyć butelkę wina.


A teraz rzut okiem na wnętrze winiarni. Oszklone klatki degustacyjne, zawieszone nad morzem beczek. Wyalienowane, ale jednak otwarte, publiczne miejsca. Tam odbywają się degustacje bez tajemnic. Mocne.


Pokazujemy jeszcze inne zdjęcie wnętrza. Futurystyczny obraz. Czego alegorią są zjawiskowe, niesymetryczne tandemy kolumn podpierających sufit? Humanistycznej jedności we wspólnym czynie. Może…


Inną architekturę winiarską zaprezentujemy innym razem.

 

DUE

Dodaj komentarz